Inwałd czy Bałtów?

sie. 5th | Dodane przez: 0 komenarz(y)

W ostatnim czasie mieliśmy okazję odwiedzić dwa konkurencyjne dla siebie Parki Rozrywki – w Inwałdzie i w Bałtowie. W dzisiejszym wpisie postaramy się porównać obydwa Parki, zarówno pod kątem dostępnych atrakcji, a także przystosowania dla osób niepełnosprawnych.
Z naszego punktu widzenia, czyli Krakusów Inwałd otrzymuje dużego plusa za położenie geograficzne – leży w województwie małopolskim dzięki czemu mogliśmy szybko dojechać a podróż nie była męcząca – zajęła nam niespełna 2 godziny. W przeciwieństwie do Inwałdu, Bałtowski Park Rozrywki znajduje się w sporej odległości od miasta Kraka – w województwie świętokrzyskim. Niesprzyjające warunki na drodze sprawiły, że jechaliśmy prawie pięć godzin. Tak czy inaczej podróż do Bałtowa to dłuższa wyprawa, a co za tym idzie męcząca.
W przypadku grup zorganizowanych konieczna jest wizyta w kasie głównej. W Inwałdzie kasa główna położona jest przy bezpłatnym parkingu, z kolei w Bałtowie kasa oddalona jest od parkingu, przez co osoba kupująca/odbierająca bilety, musi zostawić grupę samą sobie. W sytuacji, gdy grupa jest opóźniona stanowi to spore nieudogodnienie, ponieważ organizator wycieczki (tak było w naszym przypadku) nie zdąży dołączyć do grupy. Inwałd dostaje dużego plusa również za to, że nie ma konieczności wcześniejszego ustalania godzin zwiedzania poszczególnych atrakcji, co daje dużą swobodę. Jednocześnie grupa chcąca skorzystać np. z kina 5d, ma pierwszeństwo przed indywidualnymi klientami. Niezwykle istotnym aspektem jest cena oraz dostępność atrakcji w ramach tej ceny. W Inwałdzie za 59 zł/os można korzystać ze wszystkich parków rozrywki przez 2 dni. Z kolei w Bałtowie wydając 30 zł/os można skorzystać tylko z kilku dostępnych atrakcji, gdzie łączny czas zwiedzania w tym przypadku wyniósł ok. 2 h. To bardzo krótko biorąc pod uwagę czas jaki musieliśmy poświęcić na dojazd. Chcąc skorzystać ze wszystkich atrakcji musielibyśmy zapłacić ok. 125 zł/os. Jest to prawie dwa razy więcej niż w Inwałdzie, pomijając fakt, że w Inwałdzie za kwotę 59 zł można korzystać z atrakcji przez dwa dni. Jeśli mielibyśmy porównać atrakcje, to Zwierzyniec w Bałtowie był o wiele okazalszy. Znajdowało się tam wiele gatunków egzotycznych zwierząt. W Inwałdzie zwierzyniec przypominał polską farmę, co również nadawało specyficzny, a zarazem miły klimat temu miejscu. Nie zwiedziliśmy Parku Dinozaurów w Bałtowie, jednak wieści niosą, że także jest okazalszy niż ten w Inwałdzie. Obydwa Parki dysponują miniaturami znanych budowli i w tej kategorii zdecydowanie wygrywa Inwałd – pięknie usytuowane i wyeksponowane modele robią duże wrażenie. O bałtowskich miniaturach trudno cokolwiek napisać – jest ich kilka na krzyż i jakby bez celu, swoje miejsce mają obok parkingu. Obydwa Parki różnią się dostępnymi atrakcjami, na przykład w Bałtowie można skorzystać ze spływu tratwą, a z kolei w Inwałdzie jest piękny zamek wraz ze średniowieczną osadą. Można tam nawet spotkać smoka ziejącego ogniem i śpiewającego piosenki.
W kwestii zwiedzania bardzo ważną rolę odgrywa także przejrzystość mapy i łatwe przechodzenie z jednej atrakcji do drugiej. Podczas gdy w Bałtowie spotkamy się z lekkim chaosem, w Inwałdzie odnajdziemy się doskonale. I tak przekraczając granicę Parku Miniatur, za chwilę stajemy się średniowiecznymi rycerzami zamieszkującymi wspaniały zamek. Inwałd ma jeden duży minus – mianowicie utrudnienia dla osób mniej sprawnych oraz poruszających się na wózkach. Zwiedzenie średniowiecznej osady oraz zamku staje się niemożliwe, ponieważ do pokonania jest kilkadziesiąt schodów. Dzięki temu, że widok „z dołu” na zamek i osadę był bardzo imponujący wybaczamy Inwałdowi tę niedogodność. Z resztą jest tam tak wiele atrakcji, że nie sposób skorzystać ze wszystkich w jeden dzień.

Podsumowując, Inwałd wygrywa pojedynek z Bałtowem, ale pamiętajcie, że jest to nasza subiektywna opinia. Szczerze zachęcamy do odwiedzenia obydwu Parków i wystawienia swojej własnej oceny.

R.D., AKO, M.B., M.Ż.

DSC_0005 Bałtów – Zwierzyniec

 

DSC_0011 Bałtów – Zwierzyniec

DSC_0051 Bałtów – Sabatówka

DSC00626 Bałtów

DSC1274 Inwałd – Park Dinozaurów

DSC1285 Inwałd – Park Dinozaurów

DSC1297 Inwałd – Ogród Jana Pawła II

DSC1341 Inwałd – Park Miniatur

DSC1423 Inwałd – Mini ZOO


Nie ma jeszcze komentarzy..

Dodaj komentarz


wykasuj pola


DPS Kluzeka

Uspołecznij się!+ 100% -

Kategorie tematyczne

Nowe komentarze

Zobacz nasz dom!


DPS Kluzeka

Stowarzyszenie