W Nowej Hucie

paź. 22nd | Dodane przez: 0 komenarz(y)

Huta to miejsce kultowe.  Wśród turystów zagranicznych robi się równie popularna jak Rynek czy Wawel. W ramach środowego spaceru wybrałyśmy się właśnie tam, by wypić kawkę w Parku Ratuszowym i rzucić okiem na ekspozycję w pobliskim muzeum. Już po wyjściu z autobusu przywitały nas złote drzewa gęsto obsadzone wzdłuż ulicy. Nowa Huta to obecnie chyba najbardziej zielone miejsce w mieście.
Kilka kroków i już zasiadłyśmy sobie w słonecznym Parku na mały piknik. Jak najbliżej rzeźby „Ryba” by móc obcować z wyższą kulturą;)
dsc_0044
Park Ratuszowy nazywany jest potocznie „Parkiem Emerytów i Rencistów”.
Nic dziwnego.
Na ławeczkach zasiadało dużo osób w naszym wieku. Tu panie na ploteczki, tu panowie na szachy albo po prostu każdy dla odpoczynku.
dsc_0052
I my po tym małym posiedzeniu przedeptałyśmy parkowe alejki.
Na jednej z nich stała szafa. Bardzo nas zaintrygowała więc zgłębiłyśmy jej temat.
dsc_0046
Lokalna biblioteka wraz z Radą dzielnicy ufundowała książki i uczyniła je „wolnymi”. Tak, tak! „Wolnymi”.  Każdy mógł je sobie zabrać do domu i przeczytać. Fajnie? Prawda?
Obecnie szafa stoi prawie pusta i czeka na nową dostawę ;)
Projekt nas zachwycił, bo oprócz domowego fotela jeszcze park  takim miejscem gdzie przyjemnie poczytać książkę. Więcej o tej akcji dowiedzieć się tutaj BOOK PARK-ing. Koniecznie zerknijcie!
dsc_0047

dsc_0048
Kolejnym punktem naszej wycieczki było MHMK – Dzieje Nowej Huty na os. Słonecznym 16.
Muzeum malutkie lecz pełne treści. Dużo pięknych zdjęć i trochę eksponatów. Bardzo podobały nam się zdjęcia dotyczące budowania kościołku Arka Pana, na których można było odszukać Kardynała Karola Wojtyłę. Ogromnie miła jest też obsługa muzeum. Mimo iż była to środa i wstęp był wolny Pani przewodnik opowiedziała nam parę ciekawostek dotyczących nowej huty i poleciła wiele interesujących miejsc.
Muzeum nie do końca jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Schody przed wejściem są największą barierą lecz całe muzeum ma gładką posadzkę i tu już poruszanie jest łatwiejsze. Personel Muzeum jest bardzo uprzejmy i w razie potrzeby chętny do pomocy.
dsc_0055
dsc_0060
dsc_0061
Czas nam szybko minął w tej jesiennej aurze. Bardzo polecamy spacerek naszą trasą. Wstąpcie również na Aleje Róż do cukierni lub do Stylowej na herbatkę.


Nie ma jeszcze komentarzy..

Dodaj komentarz


wykasuj pola


DPS Kluzeka

Uspołecznij się!+ 100% -

Kategorie tematyczne

Nowe komentarze

Zobacz nasz dom!


DPS Kluzeka

Stowarzyszenie