Wódz odchodzi w wieczność

lis. 29th | Dodane przez: 0 komenarz(y)

13 maja potężny dźwięk Dzwonu Zygmunta oraz syreny zakładów przemysłowych ogłosiły mieszkańcom miasta o zgonie marszałka Józefa Piłsudskiego. Natychmiast zebrało się żałobne posiedzenie rady miejskiej i senatu UJ. Zostały wówczas dokładnie omówione szczegóły pochówku marszałka.

Domy miały być ozdobione czarnymi flagami, a ludzie ubrani w czarne stroje. Zalecano, by unikać kolorowych ubiorów. Wszystkie jasne szyldy były okryte ciemną krepą. 18 maja o godzinie 8.00 przybył pociąg z trumną marszałka. Pochód żałobny liczył około 300 tysięcy ludzi i przeszedł ulicami miasta od Dworca Głównego na Wawel. Na trasie konduktu, co 10 metrów były ustawione chorągwie – na przemian: czarne i biało – czerwone. I tak do samego miejsca spoczynku. Obecni byli przedstawiciele obcych państw (nawet z Niemiec) oraz 150 pism zagranicznych. W czasie znoszenia trumny do podziemi oddano 101 salw.

Mszę żałobną odprawił metropolita Adam Sapiecha. Transmisję z uroczystości pogrzebowych można było zobaczyć we wszystkich kinach krakowskich, za darmo. Seanse trwały godzinę i były wyświetlane do końca maja.

Marszałka Józefa Piłsudskiego pochowano w sarkofagu w krypcie srebrnych dzwonów.

Dziękuję za Państwa czas i uwagę!

Nie ma jeszcze komentarzy..

Dodaj komentarz


wykasuj pola


DPS Kluzeka

Uspołecznij się!+ 100% -

Kategorie tematyczne

Nowe komentarze

Zobacz nasz dom!


DPS Kluzeka

Stowarzyszenie